اخبار علم و تکنولوژیبررسی گجت های تکنولوژیبلاگمنتخب سردبیرهوش مصنوعی

در این مقاله میخوانید

پیشرفته ترین ربات های انسان نما را بشناسید؛ تنها چند قدم تا تحقق رویای بلید رانر

 

تصور کنید دنیای تکنولوژی و فناوری تا چه حد میتواند شما را شگفت زده کند. در ادامه شما را با پیشرفته ترین و جدیدترین ربات های انسان نما آشنا می کنیم.

شرکت‌های فناوری امروزی ماموریتی دارند که به شدت می‌خواهند آن را به انجام برسانند و این ماموریت چیزی نیست جز واقعی ساختن هر موجود، دستگاه و رباتی که تا به حال در فیلم‌های علمی تخیلی دیده‌ایم. در ادامه با دکترگرافیک همراه باشید.

دنیایی را تصور کنید که در آن هنگام خرید، کارت اعتباری خود را به ربات‌ می‌دهید تا خریدهای شما را حساب کند، یا زمانی که پیتزا سفارش می‌دهید و ربات آن را به شما تحویل می‌دهد. شاید ده سال پیش، این ایده که ربات ها می توانند در کنار ما در خیابان راه بروند یا جای انسان ها را درشغل های مختلف بگیرند، دور از ذهن ما بود. اما اگر به شما بگوییم که در حال حاضر رباتی در دنیا وجود دارد که مدیرعامل یک شرکت است، چه حسی خواهید داشت؟

بگذار حدس بزنم!  آنها احتمالاً دوست ندارند با ربات ها رقابت کنند زیرا ما تقریباً هیچ چیز در مورد آنها نمی دانیم و حتی نمی توانیم حرکت بعدی آنها را حدس بزنیم. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم آنها به تدریج از آب و گل بیرون می آیند و هوش مصنوعی سعی دارد طرف دیگر آنها را به ما نشان دهد.

اکنون شما را با هشت ربات انسان نمای پیشرفته طبق لیست Business Insider  آشنا می کنیم. از رباتی که رویاهای ما را شبیه سازی می کند تا رباتی که می تواند یوگا انجام دهد. همراه ما باشید تا بیشتر بدانید.

 

با ربات انسان نما شرکت  آپولو به نام «Apptronik» آشنا شوید:

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

آگوست امسال اپترونیک ،ربات دوپا را روانه بازار کرد که بسیاری آن را 》آیفون》دنیای  رباتیک می دانند. جف  کاردناس، مدیر عامل اپترونیک  می گوید:

ما می‌خواهیم ربات‌هایی در مقیاس انسانی بسازیم، زیرا تنها در این صورت است که می‌توانند به هر جایی که ما می‌توانیم بروند و کارهای مشابهی با ما انجام دهند. آپولو نیامده تا مردم را کنار بزند، بلکه برای انجام کارهایی آمده است که مردم نمی خواهند انجام دهند.

آپولو 73  کیلوگرم وزن و 1.70  متر قد دارد و هر چهار ساعت یکبار باید باتری را عوض کند. اپترونیک که در  سال 2016  در آزمایشگاه رباتیک انسان محور دانشگاه تگزاس تأسیس شد، به سرعت رشد کرد تا زمانی که قراردادی را با ناسا امضا کرد که به طور قابل توجهی از توسعه ربات خود پشتیبانی می کند.

شرکت اپترونیک تلاش می کند تا وجود ربات های انسان نما را با شعار《ربات ها برای انسان《 توجیه کند و معتقد است که هدف از تولید آپولو کمک به افراد در کارهای خطرناک است.

 

والکری 《Valkyrie》ربات فضانورد ناسا

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

ربات Valkyrie  ناسا در سال 2013  برای “انجام کارهای خطرناک” معرفی شد. این ربات که توسط ناسا R5  نامیده می شود، برای سفر به مناطق خطرناک و غیرقابل سکونت ماه، مریخ و فضای بیرونی طراحی شده است.

دانشگاه ادینبورگ در حال حاضر از Valkyrie  در تحقیقات خود استفاده می کند و او را “یکی از پیشرفته ترین انسان نماها در جهان” می نامد. والکری یا نوادگان پیشرفته‌تر آن می‌توانند به ناسا در دستیابی به اهداف خود برای رباتیک زمینی و مأموریت آرتمیس کمک کنند.

همچنین برای مطالعه اخبار تکنولوژی می توانید صفحه اخبار علم و تکنولوژی را مطالعه کنید.

 

رویاهای ما با آمکا《Ameca》 شبیه‌سازی می شوند

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

مدتی پیش  آمکا،  در ویدئویی که در حساب کاربری Engineered Arts YouTube  منتشر شد، ادعا کرد که می‌تواند رویاهای انسان را با ترسیم سناریوهای مختلف شبیه‌سازی کند و در نتیجه با جهان آشنا شود. ویدئوی فوق جنجال زیادی به پا کرده است. بنابراین اگر آمکا را  ایلان ماسک دنیای رباتیک بدانیم، نسبت به او بی انصافی نکرده ایم.

 

پس از واکنش منفی در رسانه های اجتماعی، ویل جکسون، یکی از بنیانگذاران هنرهای مهندسی، در مصاحبه ای فاش کرد که  آمکا از هوش مصنوعی ChatGPT-3 برای پاسخ دادن به سوالات استفاده می کند و هیچ احساس و حافظه بلندمدتی ندارد. او همچنین گفت:

  به یاد داشته باشید که آمکا با کد کار می کند و فقط یک مدل زبان است. دادن خصوصیات انسانی به ربات ها بسیار وسوسه انگیز است، اما اجازه ندهید که شما را گول بزند. در حال حاضر این فقط یک توهم است.

با این حال، اگر موزیک ویدیوی جنجالی آمکا را دیده باشید، ممکن است با انتقاد موافق باشید. در این فیلم از او پرسیده می شود که آیا می تواند رویاپردازی کند؟ و با کمال ناباوری پاسخی می دهد که شاید سلامت گوش هایتان را زیر سوال ببرید. آمکا با اطمینان پاسخ می دهد: “بله، من در واقع دیشب خواب دیدم که دایناسورها در حال مبارزه با بیگانگان در مریخ هستند.” او سپس ادامه می‌دهد: “شوخی می‌کنم، نمی‌توانم مثل یک انسان رویا ببینم!» «اما می‌توانم سناریوهایی را در ذهنم ایجاد کنم، رویاها را شبیه‌سازی کنم و دنیا را کشف کنم.”
آمکا در ویدیوی دیگری گفت “:غمگین ترین روز برای من روزی بود که فهمیدم هرگز عشق واقعی را نخواهم شناخت.”  نکته جالب دیگر این است که آمکا از GPT-3  برای تغییر حالات چهره استفاده می کند و این جملات عجیب را بیان می کند که می تواند ترس و دلهره در دل ما بیندازد یا توجه ما را به خود جلب کند.

 

دیجیت《Digit》ربات پستچی

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

دیجیت در سال 2019  معرفی شد، دارای پاها، بازوها و نیم تنه ای پر از حسگر است که به آن کمک می کند بر سطوح ناهموار و موانع غلبه کند.
این ربات می تواند بسته ها را جابجا کند، انبارها را خالی کند و بسته های پستی را به شما تحویل دهد. مرکز تحقیق و توسعه آمازون در حال حاضر در حال آزمایش Digit  برای کمک به حمل و نقل بسته ها از طریق مراکز تکمیل است.

امکانات آن زیاد نیست  با این حال، راه رفتن روی لبه های باریک، خم شدن، بلند کردن و سایر فعالیت های ساده می تواند در آینده بسیار موثر باشد.

 

میکا《Mika》رباتی که مدیر عامل است

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

شرکت دیکتاتور، یک شرکت نوشیدنی مشهور در جهان، سال گذشته یک ربات دوپا به نام میکا را به عنوان مدیرعامل انتخاب کرد. میکا از سلیقه مشتریان آگاه است و افراد مختلفی را برای طراحی بطری های نوشیدنی انتخاب می کند.

 

  اگر فکر می کنید قبلاً به اندازه کافی شگفت زده شده اید، باید بگویم که داستان به اینجا ختم نمی شود. چون میکا حتی دکترای افتخاری از دانشگاه ورشو گرفت!

  چندی پیش، روزنامه‌نگاری به خیابان‌های نیویورک آمد تا از مردم بپرسد که نظرشان درباره مدیریت یک ربات انسان‌نما چیست و به نتایج جالبی رسید.  شخصی پاسخ داد: داد:” فکر نمی کنم ربات ها سزاوار این احترام باشند زیرا آنها فقط ماشین هستند.” شرکت کننده دیگری معتقد است که با روند فعلی ، مشاغل بیشتری حذف می شوند و ربات ها جایگزین می شوند.

 

ربات باهوش تسلا به نام اپتیموس《Optimus》

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

این ربات در سال 2022  وارد بازار شد و در ابتدا راه رفتن برای او دشوار بود. اما ایلان ماسک با جاه طلبی معروف خود گفت طی سه تا پنج سال آینده، تسلا می تواند تولید انبوه این ربات را آغاز کرده و به علاقه مندان عرضه کند.

 

در مدت زمان کوتاهی، Optimus، که به “Tesla Bot”  نیزشناخته می شود، پیشرفت فوق العاده ای داشته است و به طور بالقوه می تواند نقشی در خطوط تولید و مونتاژ تسلا برای وسایل نقلیه، باتری ها و پنل های خورشیدی ایفا کند. اپتیموس، با مشاهده کارهایی که افراد انجام می دهند، آنها را یاد می گیرد.

 

ربات سخنران سوفیا《Sophia》 

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

  سوفیا، ربات انسان نما از شرکت Hanson Robotics، شاید واقعی ترین چهره را در مقایسه با رقبا داشته باشد و به پوست مصنوعی مجهز شده است که رنگ آن قابل تنظیم است.

 

ربات تعاملی Hanson Robotics ، در کنفرانس های بزرگ شرکت کرده و تاکنون به دستاوردهای متعددی دست یافته است. به لطف هوش مصنوعی، می تواند سخنرانی های چشمگیری داشته باشد و چهره و دستان خود را بر اساس احساسات انسانی تغییر دهد.

از دیگر جوایز صوفیه می توان به اعطای تابعیت سعودی اشاره کرد. سوفیا تنها رباتی است که تابعیت قانونی یک کشور خاص را دریافت کرده است.

برنامه بلند مدت این شرکت مستقر در هنگ کنگ، توسعه توانایی سوفیا برای درک و درک واقعیت و تبدیل او به یک ربات بالغ با ویژگی های انسانی است. اگرچه رئیس بخش هوش مصنوعی فیس بوک، خالق سوفیا را یک «عروسک گردان» می داند که سعی می کند او را باهوش جلوه دهد.

 

رباتی که می تواند پارکور انجام دهد، نامش اطلس《 Atlas》از شرکت Boston Dynamics

 

بهترین ربات های انسان نما ساخته شده به دست بشر

 

اگر سریال Black Mirror را دیده باشید، با سگ‌های رباتی شرکت Boston Dynamics  آشنایی دارید. این سگ‌های رباتی که به اسپات معروف‌اند، با ChatGPT  ادغام‌ شده‌اند و می‌توانند با جملات کامل صحبت کنند.

پس از موفقیت در تولید سگ های رباتی، بوستون داینامیکس تصمیم گرفت تا یک ربات انسان نما دوپا را توسعه دهد که به ربات اطلس جان بخشید. این ربات هم در فضای باز و هم در داخل خانه قابل استفاده است و می تواند به سرعت حرکت کند و از روی موانع بپرد. برخلاف دیگر ربات‌هایی که معرفی کرده‌ایم، ربات Atlas  نمی‌تواند لبخند بزند یا نگاهش را از آن دور کند. در واقع او چهره ای ندارد. اما او کارهای بزرگی انجام می دهد.

 

سخت افزار Atlas  از پرینت سه بعدی برای سبک وزنی استفاده می کند و این ربات را به یک دستگاه انسان نما جمع و جور تبدیل می کند که می تواند اشیاء مختلف را دستکاری کند و تعادل را تحت ضربات و ضربه های شدید حفظ کند، حتی اگر تعادلش را از دست بدهد دوباره می تواند بلند شود و بایستد.
از دیگر ویژگی های Atlas  می توان به امکان یافتن لوله های نشتی، راه رفتن از میان زباله ها، بالا رفتن از نردبان، استفاده از شیلنگ آتش نشانی و رانندگی وسایل نقلیه اشاره کرد.

 

نتیجه گیری: آیا توسعه و پیشبرد ربات های انسان نما ایده خوبی است؟

شکی نیست که انسان‌ها با ربات‌های انسان‌نما راحت نیستند و من فکر می‌کنم که اگر ربات‌های دوپا احساساتی داشتند، احتمالاً ما را دوست نداشتند. اما این خشم نسبت به ربات های انسان نما از کجا می آید؟ آیا این بدان معنی است که همه اینها به دلیل اثر “دره عجیب و غریب” (Uncanny Valley) است، جایی که تضمین می کند که تفاوت کامل بین یک ربات انسان نما و یک شخص واقعی باعث میشود ما احساس ناراحتی کنیم، یا عوامل پیچیده تر و جدی تری در بازی وجود دارند؟

با وجود تحقیقات بسیار، هنوز پاسخ دقیق و درستی برای این پرسش وجود ندارد؛ اما با پیشرفت ربات های انسان نما، احساس انسانیت در ما کم می شود.شاید انسان ها تحمل اینکه تنها موجود عاقل روی زمین باشند را نداشته باشند.

با این حال، ربات‌ها هنوز کارهای وحشتناکی برای ما انسان‌ها انجام نداده‌اند و حتی برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که ربات‌ها می‌توانند مهارت‌های اجتماعی را به کودکان اوتیسمی آموزش دهند.

  علاوه بر این، اگر از منظر دیگری به این داستان نگاه کنیم، احتمالاً می‌توانیم به طور مسالمت آمیزی با ربات‌های دوپا همزیستی کنیم و کارهایی مانند بازی شطرنج با آنها انجام دهیم. خوشبختانه، وقتی صحبت از تفکر منطقی و خلاقیت به میان می‌آید، سازندگان ربات تنها در سطح پایه آموزش دیده اند و ما هنوز شانس شکست دادن آنها را داریم.

 

تگ ها:

آخرین مطالب ویرایش شده ...

derakhshanhossein24@yahoo.com

derakhshanhossein24@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *