09013279181

اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس

آموزش امروز برای دوستانی مناسب است که قصد دارند کمی حرفه‌ای‌‌تر باشند و روز‌‌به‌‌روز سایت وردپرسی خودشان را توسعه بدهند. منظور از توسعه دادن اضافه کردن یک بخش نمایش مطالب محبوب یا نمایش مطالب مشابه نیست.

آموزش سفارشی‌سازی پنل مدیریت وردپرس همواره یکی از سؤال‌های پرتکرار برای مدیران سایت بوده است پس تصمیم گرفتیم برای اضافه کردن یک مورد دلخواه به منو پیشخوان وردپرس آموزشی تهیه کنیم که پاسخ مناسبی برای کاربرانمان باشد. در این آموزش قصد داریم یک منوی سفارشی به پنل مدیریت وردپرس اضافه کنیم و کدهای PHP موردنظر خودمان را در آن منو به نمایش بگذاریم.

بااینکه اضافه کردن منو دلخواه به پیشخوان مدیریت وردپرس کار ساده‌ای است و در ادامه به‌صورت گام‌به‌گام به شما این امکان را آموزش می‌دهیم ولی برای احتیاط بیشتر و مطمئن شدن از درست پیش رفتن کار به شما پیشنهاد می‌کنم ابتدا یک نسخه پشتیبان از سایت خود تهیه کنید که اگر مشکلی پیش آمد از این نسخه بک آپ استفاده کنید و سایت خود را به حالت اولیه برگردانید.

خب ابتدا اجازه دهید یک مثال برای پی بردن به قضیه عنوان کنم.

فرض کنید می‌خواهید یک افزونه جدید برای وردپرس بسازید یا بخش جدیدی به نام حقوق کارمندان به پنل وردپرس خود اضافه کنید و اصلاً در آن بنویسید سلام! یا هر چیزی دیگری که خود می‌خواهید. پس درهرصورت شما خواستار یک منوی جدید برای اضافه شدن به ستون سمت راست پنل مدیریت وردپرس خود هستید. به این شکل:

 

اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس

 

برای این کار باید از یک تابع وردپرسی استفاده کنید که در این مطلب در مورد این تابع با شما صحبت خواهم کرد.

 

اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس

برای اضافه کردن منوی دلخواه باید با حداقل برنامه‌نویسی PHP آشنا باشید. حداقل بدانید که فایل functions.php چیست و چطور باید آن را ویرایش کرد. پس اگر با این موارد آشنایی دارید ادامه دهید. درغیر اینصورت ابتدا این موارد را یاد بگیرید.

 

استفاده از تابع add_menu_page

تابع add_menu_page برای شما یک منوی جدید در پیشخوان وردپرس را نمایش خواهد داد. برای اضافه شدن یک منوی جدید شما باید از طریق کد نویسی اقدام کنید. پس ابتدا باید فایل functions.php را در وردپرس خود و یا هاست سایت بازکنید. در ادامه این تابع را باید در فایل functions.php اضافه کنید.

ابتدا یک تابع دلخواه بسازید. مثلاً یک تابع به نام mihanwpmenu و در داخل آن یک چیزی را پرینت کنید. مثال:

[php]
function drgraphicmenu(){
print ‘salam’;
}
[/php]

 

کد بالا عبارت salam را در صفحه‌نمایش می‌دهد. اما حالا وقت آن رسیده که به‌جای متن، یک تابع را درون drgraphicmenu فراخوانی کنیم. به این شکل:

[php]
function drgraphicmenu() {
add_menu_page( ‘drgraphic’, ‘drgraphic’, ‘manage_options’, ‘address_drgraphic’, ‘address_drgraphic’ );
}
[/php]

در کد بالا می‌توانید به‌جای drgraphic از نام دلخواه خود برای عنوان منو استفاده کنید. همچنین به‌جای address_drgraphic می‌توانید آدرس دلخواه خود برای URL پنل مدیریت وردپرس، زمانی که وارد منو می‌شوید را استفاده کنید.

 

افزودن تنظیمات به پنل مدیریت وردپرس

حالا با استفاده از قلاب admin_menu می‌توانید منوی ساخته‌شده را به پنل مدیریت وردپرس خود اضافه کنید. به این شکل:

[php]
add_action(‘admin_menu’, ‘drgraphicmenu’);
[/php]

یک منو به نام drgraphic به وردپرس شما اضافه شد. حالا وقت آن رسیده که به این منو کدهای جدید را اضافه کنید که این موضوع یک مبحث جدا می‌‌باشد و در آینده به شما توضیح خواهم داد.

امیدوارم این مقاله آموزشی در ارتباط با اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس برای سایت وردپرسی شما مفید واقع‌‌شده باشد. شاد و موفق باشید.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *