09013279181

غیرفعال کردن گوتنبرگ و فعالسازی ویرایشگر کلاسیک وردپرس

آیا می‌خواهید Gutenberg را غیرفعال کنید و از ویرایگشر پیش‌فرض وردپرس استفاده کنید؟! حال برای کاربران مبتدی سؤال پیش می‌آید که گوتنبرگ چیست!؟ Gutenberg ویرایشگر وردپرس است که جایگزین ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس شده است. ولی برخی از کاربران ترجیح می‌دهدند با همان ویرایشگر قبلی کار کنند و مطالب و صفحه‌های خود را طراحی کنند. اما برای غیرفعال کردن گوتنبرگ چه باید کرد؟

در این آموزش نحوه غیرفعال کردن گوتنبرگ را توضیح می‌دهدم.

قبلاً گفتیم ویرایشگر گوتنبرگ چیست. ویرایشگری است مانند صفحه سازهای وردپرس که شما می‌‌توانید آیتم‌ها را درون صفحه و نوشته خود بکشید و رها کنید. با گوتنبرگ کاربران می‌توانند طرح‌بندی منحصربه‌فرد برای محتوای وب‌سایتخود ایجاد کنند. در نسخه 4.9.8 وردپرس ویرایشگر گوتنبرگ به‌صورت آزمایشی در پیشخوان وردپرس قرارگرفت که با بازخورد میلیون‌ها کاربر وردپرس روبه‌‌رو شد. در نسخه 5.0 وردپرس گوتنبرگ به‌عنوان ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس قرار گرفت.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ با کلاسیک ادیتور

در این روش افزونه Classic Editor را دریافت و نصب کنید. پس از فعال‌سازیافزونه، به بخش تنظیمات> نوشتن بروید و در فیلد Classic editor settings مشخص کنید که تنها ویرایشگر کلاسیک فعال باشد یا هر دو ویرایشگر در پیشخوان شما فعال باشند. پس از فعال‌سازی افزونه، به‌طور اتوماتیک ویرایشگر گوتنبرگ غیرفعال می‌شود.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ و فعالسازی ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

حال وارد بخش نوشته‌ها شوید و خواهید دید لینک جدیدی به نام افزودن نوشته (کلاسیک) به این منو اضافه‌ شده‌‌است. همچنین در بخش همه نوشته‌‌ها می‌‌توانید نوشته را با ویرایشگر کلاسیک و گوتنبرگ ویرایش کنید.

 

افزونه Disable Gutenberg

اگر می‌خواهید Gutenberg را برای برخی از نقش‌های کاربری و پست تایپ‌ها غیرفعال کنید، از این روش استفاده کنید. حال در اولین مرحله افزونه Disable Gutenberg را نصب و فعال کنید. پس از فعال کردن افزونه گزینه جدیدی به نام Disable Gutenberg در منو تنظیمات پیشخوان وردپرس قرار می‌گیرد.

وارد صفحه تنظیمات افزونه شوید. به‌طور پیش‌فرض ویرایشگر گوتنبرگ برای تمامی کاربران سایت غیرفعال می‌شود. فقط کافیست که شما در قسمت Complete Disable  تیک گزینه Disable Gutenberg Everywhere را بردارید.

حال گزینه‌های جدیدی می‌بینید که می‌‌توانید گوتنبرگ را تنها برای برخی از نقش‌های کاربری، پست تایپ‌ها غیرفعال کنید.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *