مرجعی لذت بخش برای طراحان وب و گرافیک

مرجعی برای طراحان وب و گرافیک

در این مقاله میخوانید

آموزش تعیین سایز و ابعاد انواع پست های اینستاگرام در فتوشاپ

چگونه بهترین سایز و ابعاد پست را برای پست های اینستاگرامی پیدا کنیم ؟

 

با سلام به شما کاربران گرامی وبسایت دکتر گرافیک . در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه بهترین سایز و ابعاد را برای عکس ها و یا پست های اینستاگرام خود ، پیدا کنید و توسط نرم افزار فتوشاپ آنرا ادیت کنید . با ما همراه باشید .

 

آموزش تعیین سایز و ابعاد انواع پست های اینستاگرام در فتوشاپ

آموزش تعیین سایز و ابعاد انواع پست های اینستاگرام در فتوشاپ

 

سایز استاندارد پست و استوری اینستاگرام 

 

سایز عکس اینستاگرام چقدر است یا سایز مناسب استوری اینستاگرام چیست یا ویدیوی اینستاگرام چه سایزی باید داشته باشد؟

امروزه پست‌های اینستاگرام را با ابعاد و اندازه‌های مختلفی می‌توان منتشر کرد. در ادامه به بررسی سایزهای استاندارد برای هر یک حالت‌های مختلف پست‌ها می‌پردازیم:

 

اندازه استاندارد پست مربعی در اینستاگرام

 

هرچند که پست‌های عمودی و افقی در اینستاگرام در حال محبوب شدن هستند اما پست‌های مربعی شکل همچنان جایگاه خاصی در میان کاربران اینستاگرام دارند.

ابتدا باید بدانید که لازم است نسبت ابعاد عکس خود را ۱:۱ انتخاب کنید تا گوشه‌های عکس شما در پست نهایی که به کاربران نمایش داده می‌شود، حذف نشده باشد.

همچنین پیشنهاد ما به شما این است که اندازه پست خود را 1080px  در  1080px(واحد پیکسل است) انتخاب کنید.

وقتی اندازه پست خود را با این اعداد هماهنگ می‌کنید، در فایل نهایی اینستاگرام برای پایین آوردن حجم پست، اندازه پست شما را به ۶۰۰px در ۶۰۰px کاهش می‌دهد اما عکس شما همچنان باکیفیت باقی می‌ماند.

برای عکس‌های افقی پیشنهاد ما این است که حداقل ارتفاع عکس خود را ۱۰۸۰px در نظر بگیرید تا کیفیت عکس در نمایش نهایی با کاهش رو به رو نشود.

 

اندازه پست‌های عمودی در اینستاگرام

 

به طور کلی، پست‌های عمودی شما در اینستاگرام باید نسبت ۴:۵ داشته باشد. حتی اگر محتوای شما کمی از این مقدار هم بیشتر باشد، بخشی از تصویر شما بریده خواهد شد.

 

تصاویر و ویدیوهای افقی در اینستاگرام (لندسکیپ Landscape)

 

نوع سوم سایز پست‌ها در اینستاگرام، حالت افقی یا لندسکیپ است که از این مورد، بیشتر برای ویدیوها استفاده می‌شود. ابعاد استاندارد سایز افقی در اینستاگرام، ۶۰۸ * ۱۰۸۰ می‌باشد.

البته بعضاً ویدیوهایی را هم می‌بینم که با سایز ۷۲۰ * ۱۲۸۰ دانلود می‌شوند. اما اندازه استاندارد پست‌های افقی، همان ۶۰۸ * ۱۰۸۰ است.

نسبت ابعاد پست‌های افقی که عمدتاً ویدیوها را شامل می‌شود، ۱۶:۹ می‌باشد.

 

آموزش تعیین سایز و ابعاد انواع پست های اینستاگرام در فتوشاپ

 

سایز استوری اینستاگرام

 

استوری، یکی از قابلیت‌های بسیار خوبی بود که به اینستاگرام اضافه شد و همین قابلیت، می‌تواند تأثیر خیلی خوبی بر روند رشد پیج شما داشته باشد. اما برای ساخت استوری هم سایز مناسبی وجود دارد.

 

البته این سایز، می‌تواند در دستگاه‌های مختلف به درستی نمایش داده نشود، اما به طور کلی، یک سایز استوری استاندارد وجود دارد.

 

سایز مناسب استوری، اگر به صورت عمودی است (که عمدتاً هم به همین صورت است) ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ (نسبت ابعاد ۹:۱۶) می‌باشد.

 

البته همانطور که گفتیم، اکثر استوری‌ها به صورت عمودی طراحی می‌شوند و امروزه دیگر کمتر کسی استوری را به صورت افقی طراحی می‌کند. اما اگر خواستید به صورت افقی طراحی کنید، ابعاد مناسب آن ۶۰۸ * ۱۰۸۰ است.

 

استوری، در همه دستگاه‌ها به یک شکل نمایش داده نمی‌شود. در بعضی از موبایل‌های جدیدی که تولید می‌شوند، نسبت ابعاد بزرگتر شده و همین مورد، باعث شده که اگر شما از اندازه ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ استفاده کنید، در موبایل‌های جدید کوچک‌تر نمایش داده شود و قسمت‌های کوچک بالا و پایین، خالی نمایش داده خواهد شد.

 

اما در هر حال، بهتر است که از همان سایز استاندارد استفاده کنید. اگر استوری را در خود اپلیکیشن اینستاگرام طراحی کنید، همان سایز مناسب انتخاب خواهد شد.

 

اگر خودتان بخواهید در فتوشاپ یا دیگر نرم‌افزارهای گرافیکی، کار طراحی را انجام دهید، باید از همان سایز استاندارد استفاده کنید.

 

سایز استاندارد برای طراحی ویدیو IGTV

 

IGTV (تلویزیون اینستاگرام) هم یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده خوبی بود که به کمک تولیدکنندگان محتوا آمد. زمانی در اینستاگرام، کاربران می‌توانستند تنها ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای را منتشر کنند. در ادامه این مدت زمان به ۱ دقیقه افزایش پیدا کرد که باعث شد تولید ویدیو، به شدت افزایش پیدا کند.

 

اما در سال‌های اخیر، اینستاگرام به منظور رقابت با یوتیوب، بخشی را به نام IGTV به اپلیکیشن خود اضافه کرد که محبوبیت این اپلیکیشن، بیش از پیش افزایش یافت. در IGTV شما می‌توانید ویدیوهای ۱ دقیقه‌ای تا ۱ ساعته را منتشر کنید. اما باز هم سایز ویدیوهای IGTV اهمیت زیادی دارد.

 

ویدیوی IGTV به صورت افقی: سایز مناسب ویدیوهایی که به صورت افقی در IGTV قرار می‌گیرند، ۱۰۸۰ * ۱۹۲۰ (ابعاد ۱۶:۹) می‌باشد.

 

ویدیوی IGTV به صورت عمودی: برای ویدیوهای عمودی در IGTV هم می‌توان از سایز ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ (ابعاد ۹:۱۶) استفاده کرد.

 

دقت کنید که برای تولید ویدیوهای IGTV، می‌توانید از سایزهای کمتری، اما با ابعاد مناسب استفاده کنید. مثلاً اگر ویدیوی شما به صورت عمودی است، ابعاد آن ۹:۱۶ است، پس می‌توانید از سایز ۱۲۸۰ * ۷۲۰ هم استفاده کنید. برای ویدیوهای افقی هم که ابعاد ۱۶:۹ دارند می‌توانید از سایز ۷۲۰ * ۱۲۸۰ استفاده کنید.

 

سایز کاور هایلایت اینستاگرام

 

سایز کاور هایلایت اینستاگرام هم مشابه اندازه پروفایل است. عکس‌هایی با عرض کمتر از 320 آپلود نکنید. تصاویر کاور را با نسبت 1.1 آپلود کنید.

 

این موضوع را به خاطر داشته باشید که کاور هایلایت دایره شکل است و اینستاگرام تصویر شما را برش می‌دهد.

 

سایز استاندارد عکس پروفایل اینستاگرام

 

تصاویر پروفایل هم اهمیت زیادی دارند، چرا که باید در موبایل به خوبی دیده شوند. ابعاد عکس پروفایل، با نسبت ۱:۱ (یک به یک) است.

 

اندازه استاندارد تصویر پروفایل در موبایل، ۱۱۰ * ۱۱۰ پیکسل و در مرورگر ۱۸۰ * ۱۸۰ پیکسل است. البته همانطور که می‌دانید، تصاویر پروفایل به صورت دایره‌ای نمایش داده می‌شوند و گوشه‌های تصویر شما حذف می‌شوند.

 

البته برای اینکه کیفیت عکس پروفایل‌تان کاهش پیدا نکند، بهتر است که آن را در سایز بزرگتری طراحی کنید. مثلاً می‌توانید آن را در اندازه ۵۰۰ * ۵۰۰ طراحی کنید، در ادامه زمانی که بخواهید آن را در قسمت تنظیمات اینستاگرام به عنوان عکس پروفایل‌تان انتخاب کنید، به صورت خودکار همان قسمت دایره وسط را برش خواهد داد.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد .

تگ ها:

حمیدرضا محمدپور

حمیدرضا محمدپور