در این مقاله میخوانید

برای دانستن تأثیر ریسپانسیو بودن سایت در سئو ابتدا باید بدانید ریسپانسیو بودن سایت دقیقاً به چه معنی است؟
سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا به این معنی است که سایت به‌صورت شناور طراحی‌شده و در انواع دستگاه‌های هوشمند ازجمله موبایل، تبلت، تلویزیون‌های هوشمند و غیره با رزولوشن‌های متفاوت به‌صورت صحیح و مناسب نمایش داده می‌شود.

پس واکنش گرا بودن سایت که نمایش یک سایت را در هر دستگاه هوشمندی یکسان نشان دهد امروزه یکی از ضروری‌ترین موارد در طراحی سایت است. البته ریسپانسیو بودن سایت تأثیر زیادی بر روی کسب‌وکار اینترنتی شما می‌گذارد که در ادامه بیشتر به این تأثیرها می‌پردازیم.

قبلا مقاله ریسپانسیو کردن ویدیو پلیر وردپرس را منتشر کردیم. میتوانید آن را مطالعه کنید.

 

ریسپانسیو بودن سایت

گوگل در ۵ سال اخیر کاملاً به‌سوی موبایل و کاربران موبایلی روی گردانیده و در حال حاضر به گفته گوگل اکثر جستجوها توسط موبایل انجام می‌شود.

این یک چالش جدید برای بازاریابان اینترنتی محسوب می شود تا بخش زیادی از توجه خود را از کاربران دسکتاپ برداشته و به کاربران موبایلی اختصاص دهند.

در سال ۲۰۱۶، گوگل اطلاعاتی منتشر کرد که نشان می دهد تعداد کاربران جستجوی موبایلی خیلی بیشتر از کاربرانی است که توسط کامپیوتر و دسکتاپ جستجو می‌‌کنند و علاوه بر این اکثر کاربرانی که قصد خرید دارند، ابتدا توسط موبایل جستجوی خود را انجام می‌‌دهند تا جنس موردنظر خود را پیدا کنند و یا اطلاعاتی در مورد آن کسب کنند.

ریسپانسیو بودن سایت باعث جلب رضایت کاربر می‌شود و تجربه کاربری بسیار خوبی را به کاربران سایتتان می‌دهد. ازآنجایی‌که گوگل نیز سعی دارد سایت‌های کاربرپسند تر را در نمایش نتایج جستجو در سطح بالاتری قرار دهد سایت‌های واکنش گرا امتیاز بیشتری به نسبت دیگر سایت‌ها به خود اختصاص می‌دهدند.

 

۷۰ درصد کاربران موبایلی جستجو می‌کنند!

در اطلاعات منتشرشده مشخص شد که بیش از ۷۰ درصد کاربران موبایلی می‌خوهستند قبل از خرید یک جنس در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنند و تحقیقات بیشتری درزمینه محصول کسب کنند!

ازآنجایی‌که بیشتر کاربران سایت‌ها از طریق تلفن همراه وارد سایت می‌شود فکر ساخت اپلیکیشن برای سایت مناسب است اما به دلیل هزینه زیاد ساخت اپلیکیشن بهتر است سایت را به‌صورت ریسپانسیو یا واکنش گرا طراحی کنید که بخش عمده کاربران سایتتان راحت‌تر باشند و بتوانند برای کسب اطلاعات جدید سایتتان از گوشی هوشمند خود استفاده کنند.

با طراحی سایت ریسپانسیو شما چندین گام از رقبایتان جلو می‌افتید چراکه ممکن است برخی از رقبای شما سایتشان را به‌صورت واکنش گرا طراحی نکرده باشند. با این کار شما حتی در زمان کاربران برای جستجو صرفه‌جویی می‌کنید. همان‌طور که می‌دانید برای کاربران هیچ‌چیز مهم‌تر و بااهمیت‌تر از زمان نیست.

اگر شما سایت خود را به نحوی طراحی کنید که در زمان کاربران برای رسیدن به هدفی که دارند صرفه‌جویی شود، قطعاً سایت شما کاربرپسند می‌شود. این دقیقاً کاری است که سایت‌های حرفه‌ای انجام می‌دهدند، پس اگر می‌خواهید سایتی حرفه‌ای داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنم تأثیر ریسپانسیو را در نظر بگیرید.

 

تأثیر ریسپانسیو بودن سایت در سئو

جدا از بحث ریسپانسیو بودن سایت، در سال ۲۰۱۶ حدود ۹۷ درصد افراد دنیا با استفاده از موبایل کارهایشان را انجام می‌‌گرفت، از تاکسی گرفتن تا پیدا کردن بهترین هتل و بهترین پرواز، همچنین خرید منزل و خودرو و غیره.

اطلاعات بالا نشان می‌دهد که ازاین‌پس تراکنش‌های بسیاری توسط کاربران موبایلی در اینترنت انجام می‌شود و بهتر است به بازاریابی موبایلی بیشتر بپردازید و از واکنش گرا بودن سایت خود مطمئن شوید. چراکه طبق الگوریتم Google Mobile Friendly، گوگل سایت‌های رسپانسیو را در اولویت نمایش نتایج موبایلی قرار خواهد داد.خود را از این سهم بالا محروم نکنیم!

هرچند این اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده است! ما الآن در سال ۲۰۲۰ با رشد بیشتر تکنولوژی مواجه هستیم و از آنجایی که اکثر سرویس‌های آنلاین مثل اسنپ و تپسی فعالیت خود را حتی در شهرستان‌ها هم شروع کرده‌اند، قطعاً این ارقام بالاتر خواهد بود.

 

پیشرفت تکنولوژی و تأثیر آن در سئو سایت

خب با توجه به آمارهای به‌دست آمده باید بدانید که در ایران تا ۴ سال آینده حدود 75 میلیون نفر از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند. اگر شما نیز از تأثیر این کاربران بر روی کسب‌وکارهای اینترنتی آگاه هستید و قصد ندارید این‌همه کاربر را در کسب‌وکار آنلاین خود نادیده بگیرید، می‌توانید با ریسپانسیو کردن سایت خود تجربه کاربری خوبی را برای آن‌ها رقم بزنید. همچنین با این کار شما به زمان کاربر و مسائل دیگری اهمیت داده‌اید و باعث شوید کاربران معمولی به کاربر دائم سایت شما تبدیل شود.

همین حضورهای مداوم کاربر باعث می‌شود سئو سایتتان افزایش یابد. البته در سئو سایت عوامل زیادی دخالت دارند اما با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و افزایش روزافزون به کاربرانی که از تلفن همراه هوشمند و تلبت و همچنین تلویزیون‌های هوشمند استفاده می‌کنند، ریسپانسیو بودن و یا همان واکنش گرا بودن سایت در افزایش سئو و بهینه بودن سایت بسیار مهم است. پس پیشنهاد می‌کنم با توجه به اهمیت این موضوع سایت خود را ریسپانسیو طراحی کنید.

 

منبع: Google/Purchased Digital Diary, “مشتریان در حال حاضر چطور نیازهایشان را برطرف می‌کنند؟”. بررسی و آزمایش گروهی افراد در آمریکا تعداد تلفن‌های هوشمند استفاده‌شده در تحقیق=1,000, واکنش‌ها=14,840 (نیازها=10,540), در تاریخ می 2016.

امیدوارم این مقاله آموزشی در ارتباط با تأثیر ریسپانسیو بودن سایت در سئو برای سایت شما مفید واقع‌شده باشد.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

تگ ها:

آخرین مطالب ویرایش شده ...

derakhshanhossein24@yahoo.com

derakhshanhossein24@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *