09013279181

error_log چیست؟ جلوگیری از ایجاد error log در هاست

شاید موقع سروکله زدن با فایل‌ها و پوشه‌های وردپرس در کنترل پنل هاست‌تان با این فایل مواجه شده باشید. شاید هم از سمت هاستینگ به شما پیامی ارسال‌شده که فایل error_log شما حسابی هارد دیسک‌های ما را درگیر کرده و باید خطاهای قالب‌ها و افزونه‌های سایتتان را رفع کنید! حالا ببینیم error_log چیست؟

درهرصورت ابتدا باید از دلیل وجود فایل error_log در وردپرس آگاه باشید. پس در ادامه برای شما همراهان همیشگی دکترگرافیک اطلاعاتی در مورد فایل error_log می‌‌دهیم.

 

error_log چیست؟

فایل error_log به‌وسیله هاستینگ شما ساخته می‌شود. error_log یک فایل متنی است که غیرقابل اجرا می‌باشد. زمانی که فایل‌های php داخل سایت شما (حالا چه قالب یا افزونه) دارای یک خطای هرچند کوچک در حد یک warning باشند، این ارور در فایل error_log ثبت می‌شود. پس این فایل شامل تمامی خطاهایی که مربوط به افزونه‌های نصب‌شده بر روی وب‌سایت نصب‌شده و همچنین ارورهای مربوط به قالب سایت با زمان و تاریخ مشخص در فایل error_log می‌شود و تمامی این خطاها را در این فایل می‌توانید مشاهده کنید.

البته این فایل بعضی مواقع حجم زیادی از فضای هاست شمارا اشغال می‌کند و این موضوع باعث می‌شود تا خطاهای بیشتری دریافت کنید و هرروز هم به حجم این فایل‌ها اضافه خواهد شد. پس دلیل موجهی برای استفاده از error_log در مواقعی که یک وب‌سایت آنلاین و Stable دارید نیست.

 

چه زمانی بهتر است از error_log استفاده کنیم؟

زمانی که قصد توسعه یک قالب یا افزونه وردپرسی را دارید بهتر است error_log شما فعال باشد. اما درهرصورت با فعال‌سازی error_log می‌توانید لیست خطاهای هرچند کوچک برنامه‌نویسی خود را ببینید. حتی در error_log ثبت می‌شود که کدنویسی شما در حال منسوخ شدن است و در نسخه‌های بعدی php اجرا نخواهد شد!

اجازه دهید برای روشن شدن موضوع یک مثال بزنیم؛ تصور کنید وردپرس را درهاست خود نصب‌کرده‌اید ولی صفحه وردپرس شما سفید نمایش داده می‌شود. دراین صورت شما نمی‌دانید مشکل دقیقاً از چیست؟ اگر نمایش خطا در سرور روشن نباشد که با همان صفحه سفید مواجه شده و نمی‌توانید متوجه شوید مشکل از کجاست. اما اگر نمایش خطا php شما در تنظیمات php.ini روشن باشد، با مراجعه به فایل error_log می‌توانید علت خطا را بیابید و در رفع آن بکوشید.

 

چطور error_log را فعال کنیم؟

البته این مورد را هاستینگ شما باید از طریق فایل php.ini فعال کنند. برای فعال‌سازی این مورد کافی است با هاستتان در ارتباط باشید. اگر خود مدیر هاستینگ یا مدیر سرور هستید از طریق کد نویسی قادر خواهید بود error_log را فعال کنید در زیر کد موردنظر برای فعال‌سازی این امکان را آورده‌ایم. پس کافی است وارد بخش php ini editor شوید و در فایل php.ini خط زیر را اصلاح کنید:

[php]
log_errors = on
[/php]

 

 

پر شدن فضای هاست در وردپرس

خیلی از مواقع پر شدن فضای هاست در وردپرس به دلیل وجود فایل Error_log است. شما باید از ایجاد این فایل جلوگیری کنید.

 

جلوگیری از ایجاد error log

در برخی موارد حجم فایل error_log به‌قدری زیاد می‌شود که تمام فضای هاست را اشغال می‌کندکه این خود باعث دریافت خطاهای جدید نیز می‌شود. شما در صورت برخورد با چنین مشکلاتی می‌توانید فایل error_log را حذف کرده و یک فایل جدید با همین نام بسازید تا خطاها در فایل جدید error_log برای شما به نمایش گذاشته شود.

فعال کردن error_log کار چندان دشواری نیست اما باید به پنل سرور دسترسی داشته باشید که معمولاً هاستینگ‌ها نیز از این قضیه چندان مطلع نیستند.

[php]
error_reporting(0);
[/php]

به‌آسانی و بدون دردسر تولید فایل error_log در سایت شما متوقف شد.

امیدوارم این مقاله در ارتباط با فایل error_log و جلوگیری از ایجاد error log در وردپرس به سایت و کسب‌‌وکار شما کمک کرده باشد.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *