09013279181

آموزش استفاده مفید از صفحه خطای 404

صفحه خطای ۴۰۴ وردپرس زمانی نمایش داده می‌شود که کاربر به صفحه‌ای وارد شود که آن صفحه در سایت شما وجود ندارد. زمانی که پیوندهای یکتا را در سایت خود تغییر می‌دهید در برخی موارد این اتفاق در سایت شما روی می‌دهد. یکی از مشکلات مهمی که شما باید حتماً به آن توجه کرده و آن را برطرف کنید خطای 404 است. برای بهبود صفحه خطای 404 در وردپرس این مراحل را طی کنید.

این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که این خطا می‌تواند باعث شود شما بازدیدکنندگان سایت خود را از دست دهید. اما ما در این مقاله سعی داریم با استفاده از تکنیک‌هایی این صفحه را بهبود دهیم. همچنین افزونه‌ های زیادی هستند که به شما در این زمینه کمک می‌کنند. همگی این موارد باعث می‌شوند که کاربر تجربه بدی از سایت شما نداشته باشد. پس با دکترگرافیک همراه باشید.

همچنین برای دریافت مطالب آموزشی بیشتر میتوانید وبلاگ دکترگرافیک را مشاهده کنید.

 

خطای 404 وردپرس

هنگامی‌که شما بنا بر هر دلیلی پیوند یکتای صفحات سایت خود را عوض می‌کنید، کاربران به صفحه جدید منتقل نمی‌شوند و سایت شما خطای 404 را برای آن‌ها نمایش می‌دهد. درواقع زمانی که کاربر آدرس قبلی صفحه موردنظر خود را وارد کند این خطا برای او نمایش داده می‌شود. به این معنی که برای این صفحه در دیتابیس اطلاعاتی پیدا نشده و وجود ندارد.

در نظر داشته باشید که این خطا باعث می‌شود رتبه شما بین موتورهای جستجو پایین بیاید. از طرف دیگر بر روی سئو سایت شما نیز تأثیر زیادی می‌گذارد؛ که همگی از عوامل مهم در سایت هستند. پس هرگز اهمیت آن را دست‌کم نگیرید. شما باید در هنگام تغییر در ساختار پیوند یکتای صفحات سایت خود نهایت دقت را داشته باشید. صفحه خطای 404 اغلب در فایل قالب سایت شما با نام ‌404.PHP ذخیره می‌شود.

هیچ‌کدام از صفحات خطای 404 مفید نیستند. زمانی که کاربر با خطای 404 مواجه شود ناامید می‌شود. زیرا چیزی که می‌خواهند را نمی‌توانند پیدا کنند. شما باید به کاربر کمک کنید تا صفحه درست را پیدا کند. می‌توانید با انتقال خطا به این مسئله کمک کنید و مسیر مخصوص عمل را دریافت کنید. این کار را می‌توان با نشان دادن آن به دیگر بخش‌های سایت که می‌توانند ببینند و دادن یک راه تماس با خود به آن‌‌‌‌‌ها انجام دهید.

 

بهبود صفحه خطای 404 در وردپرس

زمانی که این صفحه برای کاربر نمایش داده می‌شود به‌صورت ساده است. اما شما می‌توانید تغییراتی را در این صفحه اعمال کنید و آن را از حالت سادگی اولیه دربیاورید. به‌عبارتی شما امکان این را دارید که یک صفحه سفارشی 404 برای سایت خود ایجاد کنید.

اولین کار شروع ایجاد قالب صفحه 404 است. این کار با ویرایش فایل 404.PHP در قالب وردپرس انجام می‌پذیرد. برای اینکه صفحه 404 را مفید سازید ما نحوه‌ی افزودن عناصر مفید شامل پست‌های محبوب، پست نظر، پست اخیر، آرشیو تاریخ و لیست دسته‌بندی را نشان می‌دهیم.

همچنین اگر کسب و کار آنلاین دارید و میخواهید ورودی گوگل از کیوورد های خود را داشته باشید، صفحه خدمات سئو وردپرس را مطالعه کنید.

 

نمایش محبوب‌‌‌‌‌ترین پست در صفحه 404

این قسمت را شما می‌توانید توسط افزونه‌های مختلفی انجام دهید. ما از یکی از بهترین افزونه‌های پست وردپرس برای نمایش پست‌های محبوب در صفحه 404 استفاده می‌کنیم. شما قادر هستید این افزونه را از مخزن وردپرس دریافت نمایید.

بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید نصب و راه‌اندازی افزونه wordpress Popular Posts در سایت خود است. همچنین فراموش نکنید که قبل از هر اقدامی از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. پس از فعال‌سازی افزونه نیاز دارید قالب زیر را به فایل 404.PHP جایی‌‌‌‌‌که می‌خواهید پست نمایش داده شود اضافه کنید:

[php]
<?php wpp_get_mostpopular(); ?>
[/php]

 

نمایش نظرات پست در صفحه 404

بخش نظرات پست متکی به افزونه پست که در مرحله قبل فعال‌سازی کردیم می‌باشد. یعنی شما می‌توانید با استفاده از افزونه قبل این قسمت را نیز به‌راحتی انجام دهید. برای انجام این کار کد زیر را در جایی‌‌‌‌‌که می‌خواهید نظرات پست را نمایش دهید قرار دهید:

[php]
<?php wpp_get_mostpopular("range=all&order_by=comments"); ?>
[/php]

 

نمایش پست اخیر در صفحه 404

چندین راه برای نمایش پست اخیر در وردپرس وجود دارد. شما می‌توانید از هریک از آن‌ها در سایت خود استفاده کنید. اما ما در اینجا ساده‌ترین راه را برای شما قرار داده‌ایم. با افزودن کد زیر به قالب 404 قادر هستید این کار را خیلی ساده انجام دهید:

[php]
<?php wp_get_archives( array( ‘type’ => ‘postbypost’, ‘limit’ => 10, ‘format’ => ‘custom’, ‘before’ => ”, ‘after’ => ‘<br />’ ) ); ?>
[/php]

 

نمایش پست تصادفی در صفحه 404

شاید شما تمایل داشته باشید که لیستی از پست‌های تصادفی را در وردپرس نمایش دهید. این کار به‌سادگی قابل انجام است. برای انجام آن تنها کافی است کد زیر را به قالب 404 خود اضافه کنید:

[php]
<ul>
<?php
$posts = get_posts(‘orderby=rand&numberposts=5’);
foreach($posts as $post) { ?>
<li><a href="<?php the_permalink(); ?>" title="<?php the_title(); ?>"><?php the_title(); ?></a>
</li>
<?php } ?>
</ul>
[/php]

 

افزودن آرشیو ماهانه با آرشیو فشرده

اگر به صفحه 404 مبتدیان وردپرس نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد. ما لیستی از آرشیو ماهانه را با استفاده از افزونه Compact Archives را نمایش می‌دهیم. توجه داشته باشید که ما این افزونه را تصویب کرده و در حال حاضر از آن استفاده می‌کنیم. بنابراین شما باید افزونه را نصب و فعال‌سازی کنید و پس‌ازآن کد زیر را به فایل 404.PHP اضافه کنید:

[php]
<p><strong>By Date</strong></p>
<ul>
<?php compact_archive($style=’block’); ?>
</ul>
[/php]

این کار باعث می‌‌‌‌‌شود شما یک آرشیو ماهانه از پست‌‌‌‌‌های خود به این صفحه اضافه کنید.

 

نمونه قالب 404 برای وردپرس

در اینجا فایل 404.PHP بر اساس قالب 404 پیش‌‌‌‌‌فرض وردپرس بیست سیزده موجود است:

[php]
<?php
/**
* The template for displaying 404 pages (Not Found)
*
*/

get_header(); ?>

<div id="primary" class="content-area">
<div id="content" class="site-content" role="main">

<header class="page-header">
<h1 class="page-title"><?php _e( ‘Not found’, ‘twentythirteen’ ); ?></h1>
</header>

<div class="page-wrapper">
<div class="page-content">
<h2><?php _e( ‘This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?’, ‘twentythirteen’ ); ?></h2>
<p><?php _e( ‘It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?’, ‘twentythirteen’ ); ?></p>

<?php get_search_form(); ?>

<h3>Check out some of our popular content:</h3>

<div class="col1">
<div class="col-header">
<h3>Popular Posts</h3>
</div>
<?php wpp_get_mostpopular(); ?>
</div>

<div class="col2">
<div class="col-header">
<h3>Most Commented</h3>
</div>
<?php wpp_get_mostpopular("range=all&order_by=comments"); ?>
</div>

<div class="col3">
<div class="col-header">
<h3>Recent Posts</h3>
</div>
<?php wp_get_archives( array( ‘type’ => ‘postbypost’, ‘limit’ => 10, ‘format’ => ‘custom’, ‘before’ => ”, ‘after’ => ‘<br />’ ) ); ?>
</div>
</div><!– .page-content –>
</div><!– .page-wrapper –>

</div><!– #content –>
</div><!– #primary –>

<?php get_footer(); ?>
[/php]

 

در نظر داشته باشید که در بیست سیزده قالب 404 با قالب پیش‌فرض مقایسه می‌شود. شما در اینجا متوجه خواهید شد که درست بعد از فرم جستجو ما کد سفارشی را برای نمایش نظرات و پست اخیر اضافه می‌کنیم. پس‌ازآن نیز CSS را برای تقسیم در ستون اضافه می‌کنیم:

[php]
.col1, .col2, .col3 {
width:30%;
float:left;
padding:0px 10px 10px 10px;
height:450px;
margin:0px;
}
.col3:after{
clear:both;
}
.col-header {
background:#220e10;
color:#FFF;
margin:0px;
padding:1px;
text-align:center;
}
[/php]

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *