مرجعی لذت بخش برای طراحان وب و گرافیک

مرجعی برای طراحان وب و گرافیک

در این مقاله میخوانید

جلوگیری از کپی تصاویر سایت با ۴ روش اصولی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات وبمسترها و مدیران سایت‌های اینترنتی به سرقت رفتن اطلاعات و مطالب سایت آن‌ها است که با آن به‌شدت دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تصاویری که شما روی سایتتان استفاده می‌کنید درواقع حکم دارایی‌های شما را دارند پس باید از به سرقت رفتن آن‌ها جلوگیری کنید. ما در دکترگرافیک سعی داریم در این مقاله بهترین راه‌کارها را برای جلوگیری از کپی تصاویر سایت به شما معرفی خواهیم کرد.

ممکن است برای بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها این اتفاق پیش‌آمده باشد که مثلاً برای یکی از مقاله‌های سایت خود یک تصویر جدید طراحی کرده‌اند که در این صورت این تصویر جزء یکی از دارایی‌های آن‌ها به‌حساب می‌آید و مدیر آن سایت نمی‌خواهد بقیه سایت‌ها به این تصویر دسترسی داشته باشد. به‌بیان‌دیگر می‌خواهد از سرقت تصاویر سایت خود جلوگیری کند.

ممکن است شما هم‌اسم قانون کپی‌رایت را شنیده باشید اما خب این قانون در ایران تنها با شنیدن به انتها می‌رسدو معمولاً کسی از این قانون تبعیت نمی‌کند. ازاین‌رو شما به‌عنوان یک مدیر سایت باید برای جلوگیری از دزدی تصاویر سایت خود از یک سری راهکار آگاهی داشته باشید. ما در این مقاله برای شما نکاتی را ذکر خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از سرقت تصاویر خود جلوگیری کنید.

همچنین آموزش های بیشتر در وبلاگ دکترگرافیک

 

جلوگیری از کپی تصاویر سایت

با استفاده از راه‌حل‌هایی که در این مقاله برای شما خواهیم گفت می‌توانید از دزدی تصاویر سایت خود جلوگیری کنید. راهکارهایی که در اینجا برای شما خواهیم گفت بسیار کاربردی است و می‌توانید پس از اعمال این روش‌ها بر روی سایت خود از محفوظ بودن تصاویر سایت خود اطمینان داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

 

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر برای جذب ورودی ارگانیک گوگل از کلمات کلیدی مورد نظرتان، صفحه خدمات سئو وردپرس را مطالعه کنید.

 

غیر فعال کردن راست کلیک

خب اولین روشی که ما در این مقاله برای شما خواهیم گفت غیرفعال کردن راست کلیک می‌باشد. شاید برای خود شما هم اتفاق افتاده باشد که با کلیک راست کردن بر روی تصاویر برای شما گزینه‌ای برای دانلود کردن آن نمایش داده می‌شود. به‌هرحال برای ذخیره کردن تصاویر، باید شخص کپی‌بردار بتواند روی آن تصویر راست کلیک کند و دکمه save image as را کلیک کند. این روش بسیار ساده است و در بین افراد برای کپی‌برداری بسیار رایج است چراکه افراد تنها با چند کلیک می‌تواند تصویر را برای خود کپی کنید.

برای اینکه از این موضوع در سایت خود جلوگیری کنید می‌توانید به‌راحتی با غیرفعال کردن راست کلیک سایت خود، تا حدودی از به سرقت رفتن تصاویر خود جلوگیری کنید. برای این کار از افزونه امنیت فراگیر وردپرس استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که این موضوع به‌تنهایی از عهده جلوگیری از سرقت تصاویر سایت شما بر نخواهد آمد اما به‌هر حال تا حد زیادی از این موضوع پیشگیری می‌کند.

 

غیرفعال کردن hotlinking تصاویر سایت

یکی دیگر از راه‌های دزدی تصاویر کپی کردن آدرس و نمایش مستقیم آن در سایت‌های دیگر می‌باشد. شما نباید اجازه دهید هر سایتی بتواند فایل‌های شما را کپی‌برداری کنید و به‌عنوان محتوای خود نمایش دهد. در این حالت آن سایتی که تصویر شما را در خود نمایش می‌دهد درواقع از پهنای باند شما استفاده می‌کند پس باید نسبت به این مورد حساسیت بیشتری داشته باشید چراکه در این روش نه تنها از تصاویر شما دزدی می‌شود بلکه از منابع سایتتان نیز استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از دزدی تصاویر سایت خود باید فایل htaccess هاست خود را در پوشه public_html پیدا کنید و کد زیر را به آن اضافه کنید:

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?drgraphic.net [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

البته به یاد داشته باشید که در کد بالا به‌‌جای drgraphic.net آدرس سایت خود را وارد کنید. همچنین google.com را تغییر ندهید تا گوگل بتواند تصاویر شما را در google images نمایش دهد.

 

قرار دادن متن کپی‌‌رایت در سایت شما

راه‌حل بعدی که قرار است در این مقاله برای شما ذکر کنیم قرار دادن متن کپی‌رایت در سایت شما است. شما می‌توانید این متن را در هرجایی از وب‌سایت خود که مدنظرتان باشد قرار دهید. این متن می‌تواند در فوتر و یا سایدبار سایت شما قرار گیرد.

با استفاده از این روش درواقع شما به شکل کاملاً محترمانه از فردی که قصد دزدی از تصاویر سایتتان را دارد درخواست می‌کنید که از این کار منصرف شود، در غیراین‌صورت با مراجع قانونی طرف می‌شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که این روش تأثیر چندانی ندارد و خیلی کم جوابگو است. درواقع کسی که قصد کپی‌برداری از شما را داشته باشد به‌هرحال کار خودش را انجام می‌دهد و با یک متن از کار خود منصرف نخواهد شد. باید سعی کنیم در این خصوص یک فرهنگ‌سازی در جامعه پیاده‌سازی کنیم.

 

تصاویر سایت‌تان را واتر مارک کنید

واتر مارک کردن تصاویر به معنای قرار دادن اسم یا آدرس یا تصویری از سایت شما روی تمامی تصاویر است. با این کار شما قاعدتاً و رسماً اعلام می‌کنید این تصاویر توسط سایت شما منتشرشده و شخص کپی‌بردار نمی‌تواند آن‌را به‌راحتی قبل کپی کند.

در این روش اگر کسی بخواهد تصویری از سایت شما را به‌نمایش دربیاورد حتماً باید منبعی که از آن تصویر را برداشته است را ذکر کند. این مورد درواقع یکی از بهترین روش‌هایی است که شما می‌توانید از آن استفاده نمایید.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید با استفاده از این روش ممکن است تصاویر سایت شما جذابیت قبل را نداشته باشد چراکه یک متن و یا آرم در تصویر قرار خواهد گرفت که جلوه تصویر را کمتر خواهد کرد. اما به‌هرحال برای جلوگیری از دزدی تصاویر یک راه‌حل بسیار کاربردی می‌باشد و نباید از آن غافل شد. برای قرار دادن واترمارک بر روی تصاویر سایتتان می‌توانید از افزونه‌هایی که برای این کار طراحی‌شده‌اند استفاده نمایید.

خب روش‌هایی که ما در این مقاله برای شما قرار داده‌ایم کاربردی‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید برای جلوگیری از دزدی تصاویر از آن‌ها استفاده کنید. اگر روش‌های گفته‌شده را بر روی سایت خود پیاده‌سازی کنید تا حد زیادی از تصاویر سایت محافظت خواهید کرد.

 

منابع: wikipedia – wordpress.org – mihanwp – youtube

derakhshanhossein24@yahoo.com

derakhshanhossein24@yahoo.com